Mi is pontosan a véralkoholszint?

A véralkoholszint az ember vérében lévő alkohol mennyiségét, annak a vérhez viszonyított arányát takarja. Értékét ezrelékben szokás megadni, ami annyit jelent, hogy ha egy liter vérben egy milliliter alkohol található (melynek súlya körülbelül 0,8 gramm), az az egy ezreléknyi szint. Az emberi testben átlagosan öt liter vér kering, tehát az egy ezrelékes véralkoholszint öt milliliter alkoholt feltételez, amelynek súlya nagyjából négy gramm.

A véralkoholszintünk körülbelüli értéke kiszámolható, mindössze négy adat ismeretével: mennyi italt fogyasztottunk, az hány térfogatszázalékos, mi a pontos testsúlyunk, illetve a 0,8-as szorzó, ami az alkohol súlya. Az elfogyasztott alkohol deciliterben megadott mennyiségét meg kell szorozni a térfogatszázalékkal és 0,8-al, majd a kapott értéket el kell osztani a testsúlyunk kilogrammban vett értékével.

veralkoholszint_pic3

A példához vegyünk egy 70 kilós embert, aki megivott fél liter sört. A sör 4 térfogatszázalékos. Az öt decilitert megszorozzuk néggyel, majd 0,8-al, így 16-ot kapunk, vagyis 16 gramm alkohol került a szervezetbe. Ezt elosztjuk 70-el, és az eredmény az, hogy 0,2 ezrelék a véralkoholszint.

Fontos leszögezni, hogy a véralkoholszint nem az elfogyasztott alkohol mennyisége a vérben, hanem a tiszta etil-alkoholé, ami a véráramba kerül. Szemléltetésül vegyük a fenti sört, mind az öt decilitert. Ez 16 gramm etil-alkoholt juttat a véráramba, ami (0,8-al osztva) 20 millilitert jelent. Vagyis fél liter sörből mindössze 20 milliliter etil-alkohol érkezik a szervezetbe.

Halálos véralkoholszint egyes italok esetében

A korábban említett számítási mód alapján fontos ismernünk néhány népszerűbb alkoholos ital mennyiségi határait. Továbbra is egy átlagos testsúlyú, 70-80 kilós embert veszünk alapul, és a sör, a bor, a pezsgő, a vodka, a pálinka és a whisky halálos dózisát tekintjük át.

  • A sör négy térfogatszázalékos alkohol. Esetében már 5 liter elfogyasztása súlyos alkoholmérgezést okoz, 6 liter után pedig bekövetkezhet a halál.
  • A minőségi bor nyolc térfogatszázalékos alkohol. Esetében már 3 liter elfogyasztása súlyos alkoholmérgezést okoz, e fölött pedig bekövetkezhet a halál.
  • A pezsgő tizenegy térfogatszázalékos alkohol. Esetében már 2 liter elfogyasztása súlyos alkoholmérgezést okoz, e fölött pedig bekövetkezhet a halál.
  • A vodka harmincnyolc térfogatszázalékos alkohol. Esetében már fél liter elfogyasztása súlyos alkoholmérgezést okoz, 6 deciliter fölött pedig bekövetkezhet a halál.
  • A minőségi gyümölcspálinka negyven térfogatszázalékos alkohol. Esetében már fél liter elfogyasztása súlyos alkoholmérgezést okoz, 6 deciliter fölött pedig bekövetkezhet a halál.
  • A skót whisky ötven térfogatszázalékos alkohol. Esetében már négy deciliter elfogyasztása súlyos alkoholmérgezést okoz, fél liter fölött pedig bekövetkezhet a halál.

Mit okozhat az emelkedő véralkoholszint?

Az alkoholnak több funkciója is van. A magas alkoholtartalmúak kitűnően fertőtlenítenek, sebeket és gyomrot is, így egy feles ráöntése egy mély vágásra, vagy a legurítása a fájó gyomorba hathatós segítséget nyújthat. Emellett éghető is, így a silányabb minőségű pálinka kiválóan alkalmazható gyújtófolyadéknak a grillezések során. És természetesen élvezeti cikk is, ezt a funkcióját ismerik a legtöbben.

Az alkoholnak nagy befolyása van az agyműködésre, idegrendszerre, és úgy általában az egészségünkre, a szervezetünk működésére. A magasabb véralkoholszint rontja az ítélőképességünket, és minél többet iszunk, annál kevésbé tudunk odafigyelni és reagálni a környezetünkre.

A véralkoholszintet ezrelékben mérik. Hogy kinél hány ezreléknél jelentkeznek bizonyos mellékhatások és állapotok, az emberfüggő, a nem, kor, testsúly, életmód is befolyásolja. Nulla és 0,5 ezrelék között van a normális tartományban, ebbe még egy pohár sör belefér, de fél deci pálinka már nem. A magasabb alkoholtartalmú italok értelemszerűen jobban felemelik a véralkoholszintet, így ezekből kisebb mennyiség fogyasztása is elég lehet az ittas állapot eléréséhez. Ez a 0,3 és 2,5 ezrelék közötti tartomány, amelyen belül 1,2 ezrelékig enyhe ittaságról beszélhetünk. Ekkor felszabadultságot, beszédességet és csökkent reakcióidőt lehet észrevenni az alkoholt fogyasztónál, de ő maga még nem tudatosítja. Azonban ilyenkor már veszélyes és tilos autóba ülni. 1,2 ezrelék fölött lelassul az illető, bizonytalanná válik, elveszti az egyensúlyt és a fókuszt, romlik a felfogása és az ítélőképessége.

Az 1,8 és három ezrelék közötti tartományban már zavartság jelentkezik, elveszik a tájékozódóképesség, emellett fellép hányinger, szédülés, fejfájás is. 2,5 és négy ezrelék között már az aluszékonyság állapotát tapasztalhatja a részeg ember, fokozódnak a fizikai tünetei, elveszti a kapcsolatot a külvilággal, képes bárhol elaludni. Itt már akár alkoholmérgezésről is beszélhetünk. 3,5 és öt ezrelék között már egyértelműen fellép az életveszélyes állapot, keringési és légzési zavarok jelentkeznek, eszméletvesztés és akár halál is bekövetkezhet. Öt ezrelék fölött az ember szervezete felmondja a szolgálatot, és menthetetlenné válik.

Mitől olyan veszélyes a magas véralkoholszint?

Természetesen az egészségkárósító hatása a fő veszélyforrás. Árt a szívnek, a májnak, a gyomornak, a teljes emésztési és keringési rendszernek, károsítja az agyat, az idegrendszert. Ezzel magunknak ártunk, ami ugyan mindenkinek a saját döntése, de ettől függetlenül káros. A szervi hibák megrövidíthetik az élettartamot is, így a tartósan nagy mennyiségű alkohol elfogyasztása közvetetten halált okozhat.

Magunkon kívül a környezetünknek is árthatunk. Az ivás során növekvő véralkoholszint olyan dolgokra sarkallhat minket, amit józanon nem tennénk meg. Átkelés a piros lámpán, belekötés másokba, esetleg ittas vezetés. Mások egészségét, testi épségét kockáztatjuk, és akár halált is okozhatunk egy karambol, verekedés, vagy gázolás során.

Comments are closed.

Post Navigation